Veelkord ELEKTRIST :-)

Ehkki elu on endiselt kastide otsas ja tolmu tuleb ehituse tõttu igast praost ja nurgast, läheb asi siiski päev-päevalt järjest paremaks.

Enamustest risti-rästi üle põranda jooksvatest pikendusjuhtmetest oleme tänaseks samuti priid - majas sees on elektritööd jäänud teha vaid sahvris ning osaliselt köögis ja laevalgustite kaabeldus tuleb veel "vooluvõrku" ühendada.

Hiljemalt augusti teiseks nädalaks peaks senise 16*1 faas asemel olema majas sees 3*20 ning seda koos uute elektriliinidega alajaamast kuni majani.

Siinkohal väike vihje neile, kel majas 16 amprit ning 1 faas.
Info, mida ma Eesti Energialt (nüüdselt Elektrilevilt) ei saanud ja mille eest pean tänama meie majas kaabeldust ning elektritöid tegevat eletrkikku !

Asi sai alguse sellest, et soovisime arvestit ja elektrikappi viia praegusest magamistoast maja eeskotta. Selle eest küsis Eesti Energia suisa kosmilist hinda (jutt on mitmetest sadadest eurodest !), kusjuures kogu töö oleksime pidanud tegema ise. Eesti Energia oleks tegelenud vaid plommi eemaldamise ja uuesti plommimisega !

Veelgi müstilised hinnad saime siis kui uurisime, kuidas saaksime majja praeguse ühe asemel sisse kolm faasi !

Ühesõnaga - lükkasime selle mõtte edasi kusagile kaugesse tulevikku ja hindasid vaadates mõtlesime isegi pigem päikesepaneelide ja/või tuuliku paigaldamise peale.

Siis aga andis meie elektrik meile pisikese vihje - tellige endale praeguse 16 ampri asemel 20 amprit, ehk siis ostke 4 amprit juurde.

Ja nii ka tegime :-)

Mida see andis ?
Tavainimesele seletades järgmist:

20 amprit tähendab tänapäeval automaatselt 3 faasi ühe asemel.
Kuna liini parendamine on Eesti Energia rida, peavad nad uued liinid  vedama omade kuludega !
Ehk siis asendama praeguse ühefaasilise halja  "traadi" korraliku tänapäevase kolmefaasilisega.
Kuna uued nõuded näevad ette, et arvesti peab asuma "mastis" - ehk siis elektriposti otsas - kuhu EE inimesed vajadusel ligi pääsevad ka siis , kui kedagi kodus ei ole, viiakse ka arvesti EE kuludega õigesse kohta, samuti näeb uus seadus ette deformeerunud betoonpostide asendamise tänapäevaste puitpostidega. Ka selle peab EE tegema oma kuludega !

Lühidalt kokku võttes - sisuliselt sama raha eest, mida EE küsis minult arvesti viimise eest MAJA SEES ÜHEST TOAST TEISE, saan praegu 1*16 amprit  asemel 3*20 amrpit, uued elektriliinid alajaamast majani, arvesti viiakse majast välja posti otsa  ning vajadusel asendatakse ka elektripost !

Nagu selgus, ongi see tegelikult nende kohustus, lihtsalt igal sammul üritatakse ära kasutada kliendi teadmatust !

Ainus, mis ma pean ise tegema, on maakaabli viimine majaelektrikilbist elektripostini, kui sa aga ei soovi maakaablit ja Sulle sobib praegune liitumispunkt, tehakse ka see Sulle tasuta !

Mis rahast me räägime ?

Meie maja puhul suurusjärk ca 800 EUR

Comments (1)

Natukene huumorit reaalsest elust

Tänase päeva tegid meie perel lõbusaks OÜ Elektrilevi ja nende alltöövõtjad.

Nimelt sõitis mingil hetkel täna meie hoovi firma Empower auto ning mehed väitsid, et tulid vahetama elektripostist majani viivat õhukaablit.

Mina vaatasin neid juhmi näoga, sest esiteks ei ole mina tellinud mingit kaablivahetust ning pealegi ootan lähiajal OÜ Elektrilevi mehi, et viia elektrikilp "posti otsa" ja sealt eadsi maakaabel majja.

Empoweri omad väitsid, et neile on selline töökäsk meie aadressil antud ja selle eest isegi tasutud.
Helistasid isegi oma tööandjale, et asjad üle kontrollida.

Helistasin siis ise Elektrilevi projektimüüki, kellega meil on leping tehtud. Võeti lahti meie tööleping, seal seisab kenasti kirjas, et elektrikilp tuleb masti (ehk siis maakeeli "posti otsa") ja sealt edasi maakaabel majani. Enam veelgi - OÜ Elektrileviga käib meil jutt kolmest faasist, kuid Empower tuli vahetama ühefaasilist liitumist !

Rääkisin Empoweri poistele sama jutu uuesti üle, et nad teevad sisuliselt tühja tööd, sest  mõne nädala pärast võetakse see kõik uuesti maha ja õhuliini majani ei jää ja parem säästke oma tööaega.

Seepeale sain vastuseks, et kui töökäsk on antud, peavad nemad töö tegema.

Ütlesime neile, et jätku siis see kaabel ja muud vidinad lihtsalt siia, pangu kirja , et töö tehtud ja viin kola pärast ise  Emexisse :-)
Selgus, et ka see ei ole võimalik, sest nad peavad tehtud tööst tegema FOTOKINNITUSE  ning aparaat registreerib GPS abil tehtud foto koordinaadid !

Ja nii oligi - Empoweri poisid vahetasid minu ühefaasilise õhuliini postist majani uue vastu, mõne nädala pärast tulevad Elektrilevi omad, võtavad selle maha ja ühendavad 3 faasilise  maakaabliga.

Küsisin veel Elektrilevi projektimüügist ja ka Empowerist üle, ega see kilplasetöö mulle mingeid lisakulusid  tekita ja selgus, et nende kahe vahel on veel kolmas "vahendaja" ja viga on tekkinud ilmselt kusagil seal.

Selgus, et mina seda absurdsust kinni ei maksa, minu küsimuse peale, kes siis maksab sain Elektrilevist vastuse: "No ju neil siis  on seal  mõni selline rikas onu" :-)Comments
Vanemad kirjed...