Suvi 2009 - lammutame, lammutame, lammutame :-)

Et noorperemees Johan August otsustas ilma tulla ettenähtust varem ning meie plaanid seeläbi veidi sassi läksid, võttis meid Koplisse tagasi tulles lisaks ilusale õitsevale rapsipõllule vastu ka järjekordselt rinnuni kõrge malts :-)
Suur osa  suve algusest kulus seetõttu taas niitmisele ja puhastamisele.

     

Võtsime endale eesmärgiks selle suvega lõpule jõuda ühe väga must tööga - tubade "lammutamisega".
See tähendab kõkides tubades tuleb seintel maha lõhkuda  vana krohv, eemaldada selle all olevad liistud, laes oleva krohvi ning vana soojustuse eemaldamist ning algupäraste laelaudade puhastamist.

Tegime seda mitmel põhjusel.
Esiteks oli see kunagine krohv äärmiselt ebakvaliteetne ja pude ning kohati lapitud ja parandatud hoopiski tsemendiga.
Teiseks tahtsime näha, mis seisukorras on palgid ning kui hästi on maja tihendatud.
Pealegi on meil plaan seinad katta  rooplaadi ning savikrohviga.

Lagede juures sai määravaks see, et algupärase laudadest lae külge oli kinnitatud veel teinegi laudadekiht ning vahetäiteks oli kasutatud kõike, mis kätte sattus - saepuru, kaltsud, vanad ajalehed. Esiteks on see tuleohtlik, teiseks aga olid rotid sinna aja möödudes endale mõnusa olemise teinud.
Lisaks tahtsime näha, millises seisus on laelauad, eriti kohtades, kus vihamvesi sisse on sadanud.

Elutuba:

Eluota otsaseinas on kolm alumist palki proteesitud. Seda just mitte kõige paremini, siiski piisab õnneks vaid korralikust tihendamisest. 80 ´te keskel vahetatud puitaknad on aga paigaldatud äärmiselt kehvasti, vahed on suured ja nii mõnestki kohast paistab päevavalgus läbi pragude tuppa sisse.
Aknaümbrust on üritatud tihendada klaasvillaga, sedagi on pandud väga hõredalt ja lohakalt. 
Korstnajala juurest on katus läbi lasknud, seetõttu tuleb seal laelauad vahetada.

Elutuba enne ja pärast lammutamist: 
    

Köök:

Köögi linoleumi alt tuli nähtavale kena ja küllaltki heas korras laudpõrand. Ka siin on aknad paigaldatud lohakalt, aknaraami ja seina vaheline osa on tihendamata.
Köögi seinu kattis püstine laudis, mis jättis mulje sauna eesruumist. Laudis oli jämedate naeltega löödud otse krohvi sisse, mõnes kohas andsid lisatuge üksikud seina külge naelutatud lauajupid.
Köögi õuepoolse seina laudise alt avastasime kipsplaadiga kaetud seina, kipsi all omakorda krohv. Ilsemlt oli üritatud seina tuulekindlamaks teha, arvestamata seejuures, et viga ei ole mitte seinas vaid lohakalt paigaldatud akendes.  Kips oli samuti jämedate naeltega otse krohvi külge löödud ning kokku sätitud erineva suurusega juppidest, plaatide vahed on klaasvillaga kinni topitud. 

Naelad olid vanasti ausad...
Sellise "raami" abil oli kipsplaat seinas
köök kui sauna eesruum :-)
Peale laudise mahavõtmist
Kipsiga kaetud välissein
Akna "tihendus"...
         

Tagatuba:

Tagatoas on samuti kahte aknaalust palki proteesitud ning akende vahed täidetud klaasvillaga. Tagumises välimises nurgas on põrand veidi vetruv, siiski mitte nii palju, kui elutoas. Paaris kohas on põranda ning seina vaheline täide vajunud ning sealt paistab otse õue, ka akende nurkadest on kohati valgust näha. Välimise otsaseina krohvi on parandatud tsemendiga. 

Enne lammutamist
        

Osaliselt sai algust tehtud ka pehkinud laelaudade eemaldamisega kanalast ning ehitatud uus lakaluuk.
         

Sellal kui sees käis hoogne ja tolmune lammutustöö, tegeles Katri hoovi ning peenarde korrastamise ja uute peenarde kaevamisega. Seda loomulikult niipalju, kui talu noorperemees Johan August seda teha lubab :-)

     


Igatahes - suve lõpuks on kõikide tubade seintelt ja lagedest krohv ja alusliistud lammutatud ning praht ja soga välja tassitud.  Hoov on korda tehtud ja peenrad juurikatest puhtad.
Kogu tööd ja tegemist saatsid suvi läbi sookurgede hõiked ja askeldamised, mida puhkepausidel väga mõnus oli nautida - milleks üldse telekas :-)


Comments

11-12.10.2008 - haned, luiged, 50 cm s..tta ja hulgaliselt lammutamist.

Seekord tervitasid meid Koplisse saabudes põllule kogunenud haned ja luiged ! Ühtekokku vast paarkümmend luike. Meil aga polnud neid mahti vaatama jääda - töö ootas tegemist.

  


Meie Katriga jätkasime sahvri ning väikese toa lammutamist, Malle ja Allar võtsid käsile eeskoja. 
Eeskojas ootas järjekordselt ees üllatus - ühe saepuruplaadi alt ilmus välja seina asemel akna-ava !
Seda ei onud eelmine "remontija" vaevunud isegi kinni lööma - väljast kattis avavust  TEP-plaat ning seest saepuruplaat ja keskel haigutas tühjus. Mõni ime siis, et sealse seina puitplaadid kõik niisked ja pehkinud olid.

Ma ei olegi hetkel päris kindel, kas teeme sinna uuesti akna või ehitame avavuse kinni ning teeme seinaks. Eks aeg näitab, aga uurin igaks juhuks, kas kellelgi on sarnase mõõduga aken kusagil üle.

  


Sahvri ning väikese toa saime kenasti lammutatud (ehk siis krohv ja liistud eemaldatud ning lugematu arv naelu välja kangutatud). 
Mina võtsin prooviks maha ka mõned köögi seinas olnud lauad, et sinn alla kiigata ja asusin siis kanala kallale.
Esiteks lammutasin juppideks kõik õrred, piirded ning muud imevidinad, seejärel asusin lammutama sissepääsu ümber olnud aedikut.  Kanalast lauta viiva ukse pidin otses mõttes lahti kaevama, sest sõnnikukiht on põrandal kohati 50 cm või rohkem !
Kanala laelauad on suures osas väga kehvas seisus ning vajavad väljavahetamist. Kiskusin prooviks mõned lauad alla, osa neist olid pudedad ja pehmed nagu papp. Samuti on kannatada saanud kanala ning köögi vahelise seina kolm alumist palki,  mis tuleb ilmselt samuti välja vahetada . Õnneks on laudaukse ning latrite lammutamisest üle jäänud päris kenake hulk korralikke palke, mida saan selleks ära kasutada.

Lammutusjärgne "sahver"
Köök
Kanala
Kanasõnnik
Kanala lammutamine
 
Comments

07 septmeber 2008

Meie Katriga jõudsime Koplisse juba varahommikul. Ilm oli hommikul küll hall ja sombune ning isegi vihma tibutas, aga keda see ikka segab :-)

Esimese asjana võtsid meid vastu sookured, kes otses mõttes sadade kaupa olid põllule kogunenud. Terve edasine tööpäev mööduski nende kruuksumiste saatel...Alustuseks võtsin käsile õunapuud ning hakkasin nende oksi saagima ja harvendama. 
Katri tegeles samal ajal marjapõõsaste puhastamise ja lõikamisega. Pärast jätkasin  hoovis ja maja ees niitmisega ning Katri hakkas tegelema maja ees asunud kunagise lillepeenra korrastamisega.

Tunnike hiljem jõudsid kohale ka "esikad" Allar ja Malle.
Ema hakkas vikatiga umbrohtu niitma ning paps võttis käsile laudas vanade latrite ja hoidlate lammutamise ning toestas ja kinnitas lauda otsaseina.
Lõunapaiku tuli Katri töökaaslane Verner, kes oli lubanud tulla appi õunapuid saagima. Seda loomulikult juhul, kui Katri talle pärast õunakoogi küpsetab :-)
Kaks vana ja väsinud õunapuud võtsime päris maha ja oksigi sai kärbitud terve suur hulk. Lisaks saagis Verner maha suure osa aiaäärsest sirelivõsast, mis kippus juba aeda pikali vajutama.
Päev venis küll nii pikaks, et tagasi koju jõudsime Katriga alles hilisõhtul, see-eest sai aga hoov jupp maad puhatamaks ja avaramaks, laudas enamus vanast kolist välja visatud ning talveks terve hulk küttepuidki valmis saetud...
Kodus aga ootas Katrit ees Vernerile lubatud õunakoogi valmistamine :-)


Comments
Vanemad kirjed...