13-14 september 2008

Katri käis eile Koplis koos vanaema elukaaslase Väinoga, kes on juhtumisi ahjumeister. Tuli välja, et nii mõnigi ahi Murru külas on tema tehtud. Väino uuris ja puuris meie ahjusid ja lõõre ja piilus ka korstna juurde. Selgus, et ahjud on enam-vähem korras, korstna juures on vaja aga teha tihendustöid, mille osas Väino meile appi lubas tulla. Meie ülesandeks jäi muretseda katusele korralik redel, praegune on täiesti mäda ja ei kannata ronimist.
 
Kuigi tulin just hommikul töölt ja enne tööle minekut olin esinemas (ehk siis maganud kahe päeva peale vaid loetud tunnid), otsustasime siiski Koplisse minna. Parem liigutan ennast ja teen midagi kasulikku, kui niisama kodus diivanil lesin.
Meie suureks üllatuseks pakkusid ka "esikad" ennast suisa vabatahtlikult kaasa tulema, kuigi hoiatasid ette, et saavad meil abiks olla vaid pool päeva.
Meie Katriga jõudsime kohale umbes kümne paiku, esivanemad vast tunnike hiljem.


Et trimmerit seekord laenata ei saanud, keskendusin hoopsiki akendele ja välisuksele.
Kraapisin pahtlilabida ning traatharja abil akendelt maha kogu lahtise värvi, puhastasin aknaraamid ja töötlesin välimised anknaraamid
Vivaprotect puidukaitsevahendiga.


  


Uksega oli veidi rohkem tööd, sest osad liistud olid niiskuse poolt tugevasti kahjustunud. Hõõrusin kogu musta kihi liistudelt maja (nii seest kui väljast) ja töötesin ukse korraliku osa
Vivaprotectiga. Puhastamise käigus selgus, et väljast tuleb uksel umbes 5-6 liistu välja vahetada ja ka seestpoolt on osad osad liistud mädad. Võtsin ühe jupi liistu kaasa ja vaatan homme, kas saan kusagilt uued osta, et pehkinud osad välja vahetada.


  

Katri kaevas samal ajal kohta, kus kunagi on asunud lillepeenar, et sealt umbrohujuurikad välja saada ja Soomest ostetud ning ka sõbranna saadetud lillesibulad maha istutada. Kaevamise käigus tuli aga mulla seest välja terve suur hulk erinevaid lillesibulaid.  Kuna ei olnud õrna aimugi, mis lilledega tegu, said need "katse-eksitus" meetodil maha istutatud - eks kevadel paistab. Ühtekokku sai peenar ligi 9 meetrit pikk.


 Ema üritas alguses vikatiga maja taga kõrguvat umbrohtu niita, aga mingi ime läbi õnnestus tal vikati vars pooleks murda :-) Tegijal ikka juhtub. Nüüd ongi meil põhjus uus ja korralik vikat osta, mida ma juba mitu korda olen käinud poes piilumas ;-)

Kuna niita enam ei saanud, aitas ema mul välisust mustusest ja samblast puhastada ning hakkas siis hoopiski majas sees tegutsema - võttis käsile köögi koristamise.

Paps tegeles peamiselt lõhkumise ja saagimisega ning asendas ja kinnitas maja välisvooderdist ja akende ümbrust, et seda vastu talve veidikenegi konserveerida.


Täna sai siis esimest korda ka kõik maja aknad lahti tehtud. Peamiselt küll selleks, et raame puhastada, aga samas sai ka maja esimest korda korralikult tuulutatud. 

Köögi akende avamisel selgus huvitav tõsiasi - köögi seina löödud laudise alumine äär oli niivõrd lai, et ulatus üle aknaraami ja seetõttu ei saanud aknaid avada. Ei jäänudki muud üle, kui kiskusime laudise alumise osa lahti. Mida kõike sealt vahelt välja ei tulnud - alates ajalehepudist ja vatist, lõpetades hiirepabulatega.  Köögi seinte laudis on küll ilus ja uus ja esialgu oli suisa kahju seda lõhkuda, kuid samas on meil nii või nii plaan seinad kuni palgini puhtaks koorida. Pealegi ei ole saunaliku laudiskattega köök just meie maitse :-)
Ehk saab need lauad kusagil mujal ära kasutada...

Täna käisid meil ka
"üllatuskülalised". Vaatasime ühel hetkel, et mingi võõras auto keerab meie hoovi, hetk hiljem selgus, et need on meie sõbrad Kuldar ja Kristi koos oma lapsega. Kuldari isa ja vanaisa elavad samas külas ja nad olid just isale külla minemas ning plaanisid meie juurest läbi põigata.
Comments
Vanemad kirjed...