Suvi 2009 - lammutame, lammutame, lammutame :-)

Et noorperemees Johan August otsustas ilma tulla ettenähtust varem ning meie plaanid seeläbi veidi sassi läksid, võttis meid Koplisse tagasi tulles lisaks ilusale õitsevale rapsipõllule vastu ka järjekordselt rinnuni kõrge malts :-)
Suur osa  suve algusest kulus seetõttu taas niitmisele ja puhastamisele.

     

Võtsime endale eesmärgiks selle suvega lõpule jõuda ühe väga must tööga - tubade "lammutamisega".
See tähendab kõkides tubades tuleb seintel maha lõhkuda  vana krohv, eemaldada selle all olevad liistud, laes oleva krohvi ning vana soojustuse eemaldamist ning algupäraste laelaudade puhastamist.

Tegime seda mitmel põhjusel.
Esiteks oli see kunagine krohv äärmiselt ebakvaliteetne ja pude ning kohati lapitud ja parandatud hoopiski tsemendiga.
Teiseks tahtsime näha, mis seisukorras on palgid ning kui hästi on maja tihendatud.
Pealegi on meil plaan seinad katta  rooplaadi ning savikrohviga.

Lagede juures sai määravaks see, et algupärase laudadest lae külge oli kinnitatud veel teinegi laudadekiht ning vahetäiteks oli kasutatud kõike, mis kätte sattus - saepuru, kaltsud, vanad ajalehed. Esiteks on see tuleohtlik, teiseks aga olid rotid sinna aja möödudes endale mõnusa olemise teinud.
Lisaks tahtsime näha, millises seisus on laelauad, eriti kohtades, kus vihamvesi sisse on sadanud.

Elutuba:

Eluota otsaseinas on kolm alumist palki proteesitud. Seda just mitte kõige paremini, siiski piisab õnneks vaid korralikust tihendamisest. 80 ´te keskel vahetatud puitaknad on aga paigaldatud äärmiselt kehvasti, vahed on suured ja nii mõnestki kohast paistab päevavalgus läbi pragude tuppa sisse.
Aknaümbrust on üritatud tihendada klaasvillaga, sedagi on pandud väga hõredalt ja lohakalt. 
Korstnajala juurest on katus läbi lasknud, seetõttu tuleb seal laelauad vahetada.

Elutuba enne ja pärast lammutamist: 
    

Köök:

Köögi linoleumi alt tuli nähtavale kena ja küllaltki heas korras laudpõrand. Ka siin on aknad paigaldatud lohakalt, aknaraami ja seina vaheline osa on tihendamata.
Köögi seinu kattis püstine laudis, mis jättis mulje sauna eesruumist. Laudis oli jämedate naeltega löödud otse krohvi sisse, mõnes kohas andsid lisatuge üksikud seina külge naelutatud lauajupid.
Köögi õuepoolse seina laudise alt avastasime kipsplaadiga kaetud seina, kipsi all omakorda krohv. Ilsemlt oli üritatud seina tuulekindlamaks teha, arvestamata seejuures, et viga ei ole mitte seinas vaid lohakalt paigaldatud akendes.  Kips oli samuti jämedate naeltega otse krohvi külge löödud ning kokku sätitud erineva suurusega juppidest, plaatide vahed on klaasvillaga kinni topitud. 

Naelad olid vanasti ausad...
Sellise "raami" abil oli kipsplaat seinas
köök kui sauna eesruum :-)
Peale laudise mahavõtmist
Kipsiga kaetud välissein
Akna "tihendus"...
         

Tagatuba:

Tagatoas on samuti kahte aknaalust palki proteesitud ning akende vahed täidetud klaasvillaga. Tagumises välimises nurgas on põrand veidi vetruv, siiski mitte nii palju, kui elutoas. Paaris kohas on põranda ning seina vaheline täide vajunud ning sealt paistab otse õue, ka akende nurkadest on kohati valgust näha. Välimise otsaseina krohvi on parandatud tsemendiga. 

Enne lammutamist
        

Osaliselt sai algust tehtud ka pehkinud laelaudade eemaldamisega kanalast ning ehitatud uus lakaluuk.
         

Sellal kui sees käis hoogne ja tolmune lammutustöö, tegeles Katri hoovi ning peenarde korrastamise ja uute peenarde kaevamisega. Seda loomulikult niipalju, kui talu noorperemees Johan August seda teha lubab :-)

     


Igatahes - suve lõpuks on kõikide tubade seintelt ja lagedest krohv ja alusliistud lammutatud ning praht ja soga välja tassitud.  Hoov on korda tehtud ja peenrad juurikatest puhtad.
Kogu tööd ja tegemist saatsid suvi läbi sookurgede hõiked ja askeldamised, mida puhkepausidel väga mõnus oli nautida - milleks üldse telekas :-)


Comments
Vanemad kirjed...